صفحه اصلي   درباره ما    تماس با ما

www.shizeen.ir

www.shizen.ir/fa/index.asp?p=Gallery&G=59

ارگونومی

1.ارگونومی چیست ۲ .ارگونومی در کار با کامپیوتر ۳ .ویژگیهای صندلی ارگونومیک

حفظ سلامت با رعايت اصول ارگونومي كامپيوتر

مهمترین نکته در داشتن سلامت فیزیکی رعایت مسایل مرتبط با ارگونومی است. در این زمینه اموزش و یادگیری اصلیترین و مهمترین موضوعی است که باید همواره مد نظر قرار گیرد.

بررسی طراحی صنعتی و نقش ارگونومی

علمي است كه برمبناي چهاراصل استوار مي باشد . 1- استيتك يا زيباشناسي 2- كاربرد 3- عوامل انساني 4- ارتباط بين محصولي ارگونومي تلفيقي از دو واژه است ارگو = كار نوم = قانون ((قوانين منطبق بركار))

«ارگونومي» در کار با رايانه


ارگونومی صندلی و مبلمان

با توجه به اینکه صندلی و مبلمان یکی از اساسی ترین وسایل مورد استفاده روزمره اند، بررسی ویژگی های ارگونومیک یک صندلی مناسب ضروری است. بسته به اینکه در چه مکانی و برای انجام چه کاری از صندلی استفاده می شود خصوصیات مناسب برای آن نیز تغییر می کند.و لی به صورت کلی همیشه باید دقت نماید.صندلی مورد استفاده شما دارای ارتفاع, دسته, روکش, کفی وپشتی مناسبی داشته باشد.که در مقاله زیر ارایه شده است.

اصول طراحی مبلمان بر اساس مهندسی فاکتورهای انسانی

چکیده: انسانها در زندگی روزمره ی خود از وسایل و تجهیزات فیزیکی گوناگونی استفاده می کنند که بسیاری از آنها، به دلیل خصیصه های طراحی که دارند، برای استفاده مناسب نیستند و چه بسا کاربر در اثر استفاده از آنها دچار اختلالات جسمانی و روحی شود و این امر در محیط های اداری سبب کاهش راندمان کاری می شود. یک مبلمان مناسب، مبلمانی است است که کمترین فشار و تنش را بر بدن تحمیل کند و اگر نواحی اطراف بدن را به 4 ناحیه تقسیم کنیم طراحی مبلمان مد نظر باید بگونه ای باشد که بیشتر فعالیتها در ناحیه صفر و یک انجام شود. متخصصین ارگونومی با شناخت این نواحی و ابعاد آنتروپومتری کاربران و بکار بردن اصول ارگونومی، با درک اصولي از تعامل بين انسان و عناصر ديگر سيستم، به عنوان مهندسين عوامل انساني براي سلامتي و بهبود شرايط انسان راه حل ارائه مي دهند.در این مقاله سعی بر آن است راهکارهای استفاده از اصول ارگونومی در طراحی مبلمان و تشریح اهمیت کاربرد اصول ارگونومیک و مزایا و محدودیت های آن بیان شود.

بررسی تاثیر روانی رنگ و رنگ کاری بر دکوراسیون داخلی

در این تحقیق به بررسی تاثیر روانی رنگ و رنگ­کاری بر دکوراسیون داخلی پرداخته شده است. رنگ تاثیر فیزیكی و روحی خاصی را بر روی افراد می­گذارد و افراد واكنش­های متفاوتی نسبت به رنگ­های مختلف از خود نشان می دهند، عكس العمل افراد به فاكتورهای متعددی نظیر فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت احساسی و ذهنی، به تجربه های خاص فردی بستگی دارد. البته نوع و شدت این واكنش ها نیز منحصر بفرد است. رنگ‌ها داراي نيروي خاصي هستند و هر يك از طيف‌ها يك احساس عميق را در محيط القا مي‌كنند. رنگ ها عميقا بر حالات، روحيه، رفتار و روربط عمومي و اجتماعي تاثير مي‌گذارند و سبب مي‌شوند شما شديدا احساس اعتماد به نفس و يا احساس نشاط و سرزندگي كنيد و همچنين اين امكان وجود دارد كه احساس كسلي و بي حوصلگي را به شما القا كنند. رنگي كه براي دكوارسيون اتاق‌هاي منزل خود انتخاب و استفاده مي‌كنيد نيز عمیقا در حالات روحی و روانی حاکم در منزل شما موثر است. بنابراین به نقش و تاثیر انواع رنگ‌ها در محيط بایستی توجه داشت تا انتخابی صحيح و مفيد داشته باشيد و بتوانيد از محيط پيرامون خود لذت ببريد. در رنگ­کاری فضای داخلی بسته به محیط بایستی فاکتور های متفاوتی را در نظر گرفت : - سن کاربر؛ - نوع فعالیت؛ - رنگ­های طبیعی موجود در محیط؛ - شکل و حالت آیرودینامیکی محیط. دراين مقاله سعي برآن است که به بررسی تاثیر هر رنگ و نحوه رنگ­کاری بر دکوراسیون داخلی به جزء پرداخته شود تا با به کارگیری هر رنگ در محیط مناسب خود، از بالاترین تاثیر روانی آن استفاده گردد

اصول مديريت كيفيت

استانداردهاي ايزو 9000 هستند. هشت اصل مديريت كيفيت در استاندارد ايزو 9000-2000 با عنوان واژگان و مباني سيستم هاي مديريت كيفيت و استاندارد ايزو9004-2000 با عنوان خطوط راهنما براي بهبود عملكرد سيستم هاي مديريت كيفيت، تعريف شده اند . اصل اول – تمركز بر مشتري اصل دوم – رهبري اصل سوم – مشاركت كاركنان اصل چهارم – رويكرد فرايندي اصل پنجم – رويكرد سيستمي به مديريت اصل ششم – بهبود مستمر اصل هفتم – تصميم گيري بر مبناي واقعيت ها اصل هشتم – ارتباط سودمند و دوطرفه با تامين كنندگان

مدیریت دانش

تعريف مديريت دانش ويكي پدياي فارسي مدیریت دانش را اين گونه تعريف مي كند: مدیریت دانایی یا مدیریت اندوخته‌های علمی (Knowledge management - KM) در دسترس قرار دادن نظام‌مند اطلاعات و اندوخته‌های علمی است، به گونه‌ای که به هنگام نیاز در اختیار افرادی که نیازمند آنها هستند، قرار گیرند تا آنها بتوانند کار روزمره خود را با بازدهی بیشتر و موثرتر انجام دهند. برنامه اجرایی مدیریت اندوخته‌های علمی بر این سه جزء اصلی بنا می‌شود: • افرادی که تولیدکننده و یا مصرف کننده این اندوخته‌ها هستند، • فرآیندهایی که این اندوخته‌ها را مدیریت می‌کنند، • ابزار و تمهیداتی که دسترسی به این سرمایه‌های علمی را آسان می‌کنند.

ارگونومي صندلي اداري

برسی فرایند ایجاد استاندارد ملی (5040)بر مبنای استاندارد bifma5.1امریکا. مزیتها و معایب

کتاب تحلیل روند صادرات و واردات صنعت مبلمان منتشر شد

اتحادیه صادرکنندگان مبلمان منزل و اداری که هدف اصلی اش در زمینه ارتقای صادرات صنعت مبلمان کشور است پروژه ای را با عنوان "تحلیل وضعیت صادرات و واردات صنعت مبلمان و شناسایی بازارهای هدف" تعریف کرد که توسط شرکت زروان اندیش صورت گرفت و این پروزه به صورت کتاب چاپ شد.

بررسي ارگونوميكي وضعيتهاي بدني به روش ارزيابي OCRA

خلاصه مقاله: بروز فراوان اختلالات اندام فوقاني به دليل ظرافت و آسيب پذيري بيشتر اين اندامها و از سوي ديگر به دليل درگير بودن بيشتر اين اندامها حين انجام كارها، نسبت به اندام تحتاني باشد كه به تبع آن اين اندامها بيشتر در معرض عوامل خطر اختلالات اسكلتي - عضلاني از قبيل تكرار زياد، اعمال نيروي بالا، كار پيوسته و فاقد وقفه استراحتي، وضعيت هاي بدني نامناسب، عوامل تأثيرگذار اضافي ( ارتعاش اندام، سرما، گرما، … ) قرار گرفته و در نتيجه زمينة بيشتري در ابتلا به اختلالات اسكلتي - عضلاني دارند . يكي از روشهاي بررسي عوامل خطر ايجادكننده اختلالات اسكلتي - عضلاني اندام فوقاني، روش ارزيابي فعاليتهاي تكراري شغلي (OCRA) مي باشد . مبدع اين روش E.occhipinti از واحد تحقيق EPM بود كه در سال 1998 در شهر ميلان ايتاليا آنرا ارائه داد و پس از او توسط D.colombini تكميل گرديد . اين روش يك ابزار آناليز شغلي بوده و براي انجام ارزيابي كلي و مفيد تأثير عوامل ريسك مختلف بر روي اندام فوقاني ( شانه، آرنج، مچ دست، دست و انگشتان ) بكار مي رود . مطالعه حاضر، با هدف بررسي و ارزيابي ارگونوميكي وضعيتهاي انجام كار به روش OCRA در شاغلين حرف خياطي، كفاشي، سراجي و قاليبافي انجام پذيرفت . اين مطالعه به صورت مقطعي و از نوع مطالعات توصيفي - تحليلي مي باشد . جامعة هدف جهت اجراي روش OCRA ، 496 نفر مددجوي مرد شاغل در كارگاههاي مذكور بود كه 17 وظيفة شغلي تجزيه شده از مشاغل خياطي 7) وظيفه ) ، كفاشي 5) وظيفه ) ، سراجي 4) وظيفه ) و قاليبافي 1) وظيفه ) براي دست راست، همچنين 17 وظيفه شغلي براي دست چپ مورد بررسي قرار گرفتند . نتايج اين بررسي كه با استفاده از آزمونهاي آماري كاي مربع، مك نمار، كروسكال - واليس و t مستقل بدست آمد، عبارتند از؛ عدم برابري نسبتهاي شيوع اختلالات اسكلتي - عضلاني اندام فوقاني درچهار شغل مذكور(P =0/003) ، وجود اختلاف معني دار بين ميانگين شاخص (OCRA)در چهار شغل مذكور ( P ‹0/001) OCRA .( بالاترين نمرات شاخص P ‹0/001) و نوع شغل OCRA و پذيرش وجود ارتباطي معني دار بين سطح شاخص مربوط به وظيفة شغلي بافت قالي بوده و در مجموع شغل قاليبافي بعنوان خطرناكترين شغل ارزيابي شد و مشاغل كفاشي، خياطي و سراجي به ترتيب در رتبه هاي ريسك پايين تري قرار گرفتند (P ‹0/001) . كلمات كليدي: ارزيابي ارگونوميكي؛ اختلالات اسكلتي _ عضلاني؛ اندام فوقاني؛ شاخص OCRA ؛ پرسشنامة نورديك

۱۳۹۳/۰۲/۰۵
45   بازديد روز
822  بازديد ماه
165081  كل بازديدها
2   افراد آنلاين
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  تماس با ما  |  نقشه سايت

  طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت